hft. Condition: Very Good.
Condition: New.
Language: Swedish
Published by Legare Street Press 7/18/2023, 2023
ISBN 10: 102155541X ISBN 13: 9781021555410
Seller: BargainBookStores, Grand Rapids, MI, U.S.A.
Paperback or Softback. Condition: New. Adalens Poesi; Efterl�mnade Skrifter, Utgifna Och F�rsedda Med En Lefnadsteckning �fver F�rfattaren Af Gustaf Af Geijerstam. Book.
Published by Wilh. Gottl. Korn,, Breslau,, 1939
Seller: Antiquariat Tode, Berlin, Germany
12,5 x 19 cm, 266 S., ill. v. Egil Schwab, Orig.-Halbleinen, Schnitt leicht angestaubt, Vorbesitzerstempel auf dem fliegenden Vorsatz, Papier altersbedingt nachgedunkelt und leicht gewellt, sonst noch gut erhaltenes, sonst sauberes Exemplar. Dt. EA.
inb. Condition: Very Good. helt skinnband.
inb. Condition: Fine. 8:e uppl.
Published by Leipzig/Stockholm Albert Bonniers oJ [], 1912
Seller: Allgovia-Antiquariat Gerhard Zech, Oberostendorf, Germany
156 SS. 4°. OPbd. Block leider etwas unfrisch und stockfleckig. Aufgrund der von der Europäischen Union erlassenen EPR-Handels-Erschwernisse kann in folgende Länder KEIN VERSAND mehr erfolgen: Bulgarien, Griechenland, Luxemburg, Polen, Österreich, Rumänien, Dänemark, Schweden, Slowakei, Spanien. Sollte eine deutsche Lieferadresse möglich sein, kann an diese aber problemlos geliefert werden! * * * due to EPR-Restrictions NO SHIPPING to Austria, Bulgaria, Danmark, Greece, Luxembourg, Poland, Romania, Sweden, Slovakia and Spain * * * Sprache: Deutsch 740 gr.
Condition: New.
Condition: As New. Unread book in perfect condition.
Published by Wahlström & Widstrand, 1946, Stockholm., 1946
Seller: Librería y Editorial Renacimiento, S.A., VALENCINA DE LA CONCEPCIÓN, SE, Spain
Association Member: SEVILLA
25x18. 209 pgs. Texto en sueco. 599820.
Seller: Ria Christie Collections, Uxbridge, United Kingdom
£ 19.03
Quantity: Over 20 available
Add to basketCondition: New. In.
inb. Condition: Very Good. halvfranskt band med upphöjda bind , 2:a upplagan, inre omslag.
Seller: GreatBookPricesUK, Woodford Green, United Kingdom
Condition: New.
Seller: GreatBookPricesUK, Woodford Green, United Kingdom
Condition: As New. Unread book in perfect condition.
inb. Condition: As New. halvfr.upph.bind.
Language: German
Published by Korn Verlag, Breslau, 1939
Seller: Rudi Euchler Buchhandlung & Antiquariat, Gotha, Germany
Hardcover. Condition: Gut. HalbLeinen 225 S. guter Zustand.
Häftad, tryckta omslag. Ouppskuren. Fint exemplar med skyddsomslag av rispapper. Stockholm, P. A. Norstedt & Söners förlag, 1930. 8:o. 298 s.
Seller: Ria Christie Collections, Uxbridge, United Kingdom
£ 27.99
Quantity: Over 20 available
Add to basketCondition: New. In.
Language: German
Published by WILH. GOTTL. KORN
Seller: Antiquariat Bookfarm, Löbnitz, Germany
Softcover. Ehemaliges Bibliotheksexemplar in gutem Zustand. 550 Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 550.
Published by W.G.Korn Verlag (1939)., Breslau:, 1939
Seller: Antiquariat Steinwedel, Betzendorf, Germany
fester Einband. 226 Seiten, priv. H.Lwd. (Stempel a. VS u. Titel, Schnitt stark stockfleckig).
Published by [ENGLISH: - - - "Ådalens Poesi" (The Poems of Ådalen), richly illustrated with beautiful reproductions in colour of Nordholm's paintings. Foreword by Astrid Reichwald, book design by Wilhelm Giesecke. Publisher's cloth, pictorial dustjacket. Very fine.]
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Sweden
Förlagets klotband, dek. skyddsomslag. Fint skick. Stockholm, Atlantis, 1988. 4:o. 34 x 26 cm. 96 sid. Riktligt illustrerad i färg med Nordholms målningar. Förord av Astrid Reichwald, boken formgiven av Wilhelm Giesecke.
Bokgillets Förlag, Uppsala 1964. 548 sidor. Häftad. 23 x 15 cm. Gott skick.
Stockholm: Folkupplysningsföretaget, 1897. 14,(2) s. Klammerhäftad. Oskuren. Kantnaggad. Saknar omslag. Reva i sista bladets innerkant. (Svenska folkets öreskrifter 16) 20,5 x 14 cm.[#\9660].
Samtida klotband, lätt solkat och med några ljusa fläckar. Namnteckning i blyerts: Olof Lagercrantz. Ur densammes bibliotek med prydligt insatt tryckt etikett som anger detta. Stockholm, Wahlström & Widstrand, 1908. 8:o. 216 s.
Language: German
Published by Leipzig, Albert Bonnier, [ ], 1912
Leipzig, Albert Bonnier, [ 1912]. XV, 156 S. 19 cm. OHPgt m. goldgeprägt. Rückentitel u. goldgepr. Verlagssignet auf VDeckel. Erste deutsche Ausgabe. - Pelle Molin (1864-1896), schwedischer Schriftsteller, Maler und zeitweilig Journalist. Seine letzten Jahre verbrachte er als Einsiedler in einer Waldhütte. Er verfaßte beeindruckende Erzählungen über das karge Leben in der Wildnis und die gewaltige Natur. - Gutes Exemplar.
Stockholm: Folkupplysningsföretaget, 1897. 14,(2) s. Klammerhäftad. Kantnaggade omslag. Omslaget loss. (Svenska folkets öreskrifter 16) 21 x 13 cm.[#\9661].
Published by Breslau, Wilh. Gottl. Korn Verlag,, 1939
Seller: Versandantiquariat Höbald, Halle, Germany
Condition: Gut. Deutsches Reich, Norrland, Schweden Belletristik, Sonstiges 226 S. Geschichten aus Schweden, illustriert von Egil Schwab; handschriftliche Widmung im Vorsatz; Einband leicht berieben; gut erhalten An staatliche Organisationen und Einrichtungen, auch Bibliotheken, versenden wir im Inland auf Rechnung. Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 290 ca. 19 x 12 cm, gebundene Ausgabe.
Efterlämnade skrifter. Utgivna och försedda med en levnadsteckning över författaren av Gustaf af Geijerstam. Wahlström & Widstrand 1904. Femte upplagan. 211 s. Förlagets gröna klotband med dekor av Lydia Skottsberg. 19,5 x 13,5 cm.[#\128165].
Efterlämnade skrifter. Utgivna och försedda med en levnadsteckning över författaren av Gustaf af Geijerstam. Wahlström & Widstrand 1919. Nionde upplagan. 207,(1) s. Senare halvklotband med ryggtiteletikett i skinn, dekorerade pärmpapper. Främre omslag medbundet. 19 x 12,5 cm.[#\123514].
Published by Björck & Börjesson 1913. 1913, 1913
Första upplagan. 105 s. Fotoillustrerad. Häftad. Ryggen blekt med liten skada vid rygghuvud. Omslagen delvis något blekta med stukade hörn. Främre omslag med några små nagg. Inlagan med genomgående stukade hörn i övre högra kanten, liten reva i nedre marginalen på s. 49-53 samt med små fläckar på s. 5 och s. 72. I övrigt i gott skick.