Published by Skövde, Isakssonska Boktr., ,, 1957
Seller: Antiquariat Gothow & Motzke, Berlin, Germany
Signed
54 S./pp., Karten im Anhang / maps in the appendix, Originalbroschur (publisher's paper covers), gutes Exemplar (fine), mit e.h. Widmung des Verfassers, Sprache: schwedisch.
Published by Uppsala, 1915
Seller: Wissenschaftliches Antiquariat Köln Dr. Sebastian Peters UG, Köln, Germany
Broschiert. Condition: gut. 100 S. Taf., 6 Faltkarten, 23 cm, unaufgeschnitten, Bibliotheksexemplar. Sprache: Schwedisch.
Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien, Stockholm 1954. 90 sidor. Häftad. Bra skick.
Publication Date: 1948
Seller: Xerxes Fine and Rare Books and Documents, Glen Head, NY, U.S.A.
Condition: Good. Stockholm 1948 Wahlstrom & Widstrand. 179pp., photo illus., wraps. Archeology. Good, cover chipped on edges.
4to, 291pp, tables, figures, maps, plates, map to rear pocket, Swedish text throughout : its ancient history, archaeology, history and development; hardback, gilt lettering, marbled boards, almost vg condition.
Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien, Stockholm 1948. 180 sidor + tabeller. Med utvikbar tabell. Fotoillustrerad. Häftad. Gott skick. (Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens handlingar 60:2).
Skövde Hembygds- och Fornminnesförening, Skövde 1928. 105, (2) sidor + 1 karta. Häftad. Något nött. (Skövdeortens Hembygds- och Fornminnesförenings skriftserie 2).
Language: German
Published by Stockholm, Wahlström & Widstrand, 1948
Seller: Antiquariat Bookfarm, Löbnitz, Germany
Softcover. x2650 #swe# Ehemaliges Bibliotheksexemplar mit entsprechenden Merkmalen in gutem Zustand. Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 550.
108 s. + 1 karta. Ill. Häftad. Med dedikation från författaren. (Skövdeortens Hembygds- och Fornminnesförenings skriftserie 2).
291 s. + 1 karta. Ill. Häftad. (Skövdeortens Hembygds- och Fornminnesförenings skriftserie 3).
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Sweden
Särtryck ur Västergötlands Fornminnesförenings Tidskrift 1940. Illustrerad. 20 s. Klammerhäftad. Genomgående reva 10 mm i yttre kant. 15 mm spricka i ryggen vid fot. 25 x 17 cm.[#\111850].
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Sweden
Lund 1948. Illustrerad. 180 s. + tabeller 19 s. KVHAAH., del 60:2. Trådhäftad. Namnteckning på titelblad. 25 x 17 cm.[#\6667].
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Sweden
Lund 1948. Illustrerad. 180 s. + tabeller 19 s. KVHAAH., del 60:2. Trådhäftad. 25 x 17 cm.[#\112397].
Två västgötska brandgropsgravfält. Lund 1954. Illustrerad. 90 s. KVHAAH., 89. Trådhäftad. 25 x 17 cm.[#\6671].
Published by Stockholm, 1919
Seller: Zentralantiquariat Leipzig GmbH, Leipzig, Germany
M. 1 Abb. 16 S. OBr. St. u. Sign. a. Umschl. Sign. a. Tit. (Sveriges geologiska undersökning. Ser. C: Avhandl. och uppsatser 293) = Årsbok. Jg. 13 H. 2. sv 0 gr.
Published by Stockholm, 1936
Seller: Zentralantiquariat Leipzig GmbH, Leipzig, Germany
M. 1 Kte. u. 14 Abb. 35 S. OBr. St. a. Umschl. (Sveriges geologiska undersökning. Ser. C: Avhandl. och uppsatser 407) = Årsbok. Jg. 31 H. 3. - M. dt. Zsfssg. sv 0 gr.
Published by Stockholm, 1941
Seller: Zentralantiquariat Leipzig GmbH, Leipzig, Germany
M. 1 Kte. u. 13 Abb. 23 S. (Sveriges geol. undersökning. Ser. C: Avhandl. och uppsatser 440). M. dt. Zsfssg. Sprache: Deutsch 0 gr.
Skövdeortens Hembygds- och Fornminnesförenings Redaktionsutskott. Skövde 1928. 105,(1) s.+ 1 utvikbar karta över fasta fornlämningar inom Kåkinds härad (skala 1: 50 000). Rikt illustrerad. Trådhäftad. Liten reva i kartan (ca. 30 mm). Något nött rygg. Veck på främre omslag, nedre hörn. 25 x 17 cm. *Skövdeortens Hembygds- och Fornminnesförenings skriftserie N:r 2.[#\11458].
Published by Stockholm, 1931
Seller: Zentralantiquariat Leipzig GmbH, Leipzig, Germany
M. 1 Kte. u. 17 Abb. 52 S. (Sveriges geol. undersökning. Ser. C: Avhandl. och uppsatser 370). = Årsbok. Jg. 25 H. 3. Sprache: Deutsch 0 gr.
Language: German
Seller: Antiquariat Bookfarm, Löbnitz, Germany
Softcover. AC-8732 #swe# Ehemaliges Bibliotheksexemplar in gutem Zustand. Former library book in good condition. Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 550.
Utgivare: Skövdeortens Hembygds- och Fornminnesförenings, Skövde 1939. 8:o. Illustrerad. 210 s. + utvikbar karta i ficka på insidan av bakre omslag. Trådhäftad. Blekt rygg. Fläckar på sidan 5. 24,5 x 17 cm.*Skövdeortens Hembygds- och Fornminnesförenings skriftserie N:r 4.[#\126711].
Condition: Very Good. Skövde, Västgöta Korrespondentens Tryckeriaktiebolag, 1928. 8:o. 105,+ (2) s.+ utvikbar karta. Häftad. (Skövdeortens Hembygds- och Fornminnesförenings skriftserie n:r 2.). Softcover / Paperback.
Published by Kungk. Boktryckeriet, Stockholm, 1912
Seller: Ken Saunders, Stirling, ON, Canada
photo's & foldout plates (illustrator). Sveriges Geologiska Undersokning, Arsbok 1911 1/2 cloth, marble boards, very good condition.
Condition: Very Good. Skövde, Västgöta Korrespondentens Tryckeriaktiebolag, 1928. 8:o. 105,+ (blank),+ (1) s.+ utvikbar karta. Häftad. Omslaget något nött. Dedikation på främre omslaget. (Skövdeortens Hembygds- och Fornminnesförenings skriftserie n:r 2.). Softcover / Paperback.
Condition: Very Good. Skövde, Västgöta Korrespondentens Tryckeriaktiebolag, 1932. 8:o. 291,+ (1) s.+ vikt karta i ficka. Häftad, Mindre reva i bakre omslag. (Skövdeortens Hembygds- och Fornminnesförenings skriftserie n:r 3.). Softcover / Paperback.
Condition: Very Good. Skövde, Skövdeortens Hembygds- och Fornminnesförening, 1939. 8:o. 210 s.+ utvikbar karta i ficka. Häftad, något nött rygg. (Skövdeortens Hembygds- och Fornminnesförenings skriftserie 4.). Softcover / Paperback.
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Sweden
Skövdeortens Hembygds- och Fornminnesförenings Redaktionsutskott, Skövde 1928-1932. 105,(1); 291,(1) s.+ 2 utvikbara kartor löst bifogade i ficka på insidan av bakre pärm. Rikt illustrerad. Grönt klotband med ryggtitel i skinn. Tillskrift på försättsbladet ("Till Karl Axel Högborg från Skövdeortens Hembygds- och Fornminnesförening med tack för värdefullt arbete"). Något blekt rygg. 25 x 17 cm. *Skövdeortens Hembygds- och Fornminnesförenings skriftserie N:r 2-3. / Ryggtitel: Kåkinds och Gudhems härads forminnen.[#\126762].
Seller: Herman H. J. Lynge & Søn ILAB-ABF, Copenhagen, Denmark
Sth., 1948. 180 pp. Illustr.