Overland Red (9 results)
More imagesThe Most Wonderful Collection of Famous Recitations Ever Written
Sam Walter Foss (June 19, 1858 - February 26, 1911); Shakespeare; Al Wilson; Ella Wheeler Wilcox (November 5, 1850 - October 30, 1919); L.B.Cullen Jones; Overland Red; Joseph Rudyard Kipling (30 December 1865 - 18 January 1936); William McKendree Carleton (October 21, 1845 - December 18, 1912); Andy Lee; George Robert Sims (2 September 1847 - 4 September 1922); Robert William Service (January 16, 1874 - September 11, 1958); Specs Allen; John F. Leonard; Berton Braley (29 January 1882 - 23 January 1966); et al.
Published by [Publisher, date and place not listed][Between 1914 and 1933] 1933
- Softcover
Seller: Meir Turner, New York, U.S.A.Meir Turner
Contact seller5-star sellerPaper Wrappers. Condition: Good. 32 pages. 219 x 135 mm. Minor chipping to wrappers.

Published by [ENGLISH: - - - A book with 24 papers in Swedish on textile conservation, with chapters on exhibitions, preventive care, church textiles, health hazards and more. Hardbound in publisher's cloth, as new.]
- Hardcover
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SwedenHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contact seller5-star sellerCondition: Used
£ 17.87
£ 17.25 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Förlagets klotband i nyskick. / As new. Uddevalla, Bohusläns museums förlag, 2012. 4:o. 27,5 x 17,5 cm. 240 sid. Illustrerad. 24 texter under huvudrubrikerna "Textilkonservatorns roll", "Preventivt", "Utställning", "Kyrkan", "Konservering", "Montering", "Hälsorisker". - - - Innehåll: "Våga välja! - Åt vem sparar vi och varför?",… "Att samarbeta- vansinnigt kul eller frustrerande?", "Privat konserveringsateljé", "Textilkonservering på Etnografiska museet", "Att hålla hus - housekeeping på svenska", "Samlingsbevarande - i vilken ände skall man börja?", "Fanförvaring pa Armémuseum - förvaring av plan textil", "Ut ur mörkret upp till ljuset - den utställande konservatorn", "Ett skepp kommer lastat!", "Kyrkotextil - användning och lagstiftning", "Skadeinventering av textil i Växjö stift", "Att dammsuga ett kulturarv", "Offentlig textil konst", "Konservering av textiltryck vid Musée de l'Impression sur Etoffes", "Sömnadskonservering", "Laminering av textil", "En ömtålig glans - metalltrådar i textilier", "Färgning av textila konserveringsmaterial", "Dräkt på plast - dräktmontering med polykarbonat", "Montering av vägghängd textil", "Att arbeta med otyg - kemiska hälsorisker", "Flamskyddsmedlen och konservatorn", "Hantering av giftiga föremål - ett uppackningsprojekt pa Etnografiska museet", "Bekämpningsmetoder mot skadedjur på museer", samt författarpresentationer. - - - (Baksidestext:) "I denna bok står textilkonservatorn i centrum, en yrkesgrupp som Svenska Föreningen för Textilkonservering, SFT, vill göra mer känd. 'Textilkonservering - att vårda ett kulturarv' belyser de många arbetsuppgifter som en textilkonservator kan ha och lyfter frågor om bevarande och status hos textila konst- och kulturföremål. Hur rengör och dammsuger man en skör textil? Hur skiljer sig konservatorns uppgifter åt vid arbete på en institution som ett museum, jämfört med att driva egen firma? Hur går det till att bygga en utställning eller åka som kurir med en stor säng? Hur arbetar konservatorer med förebyggande vård av samlingar? Vilka faktorer arbetar emot ett långsiktigt bevarande? Vilka risker finns det för konservatorn i arbetet med äldre föremål? Dessa och många andra frågor finner svar i boken där textilkonservatorer med lång och skiftande erfarenhet delar med sig av sin kunskap. Till alla som är intresserade av textil och dess vård och bevarande säger vi Välkommen till textilkonservatorns fascinerande värld!". - - - (Skrifter utgivna av Bohusläns museum och Bohusläns hembygdsförbund, 86.) - - - A book with 24 papers in Swedish on textile conservation, with chapters on exhibitions, preventive care, church textiles, health hazards and more. Hardbound in publisher's cloth, as new.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
£ 12.18
£ 18.98 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Bohusläns museum, Uddevalla 1992. 176 sidor. Häftad. Gott skick. (Bohusläns samhälls- och näringsliv 6).
Festskrift til Arnulf Øverland på sekstiårsdagen.
Houm, Philip Reiss-Andersen, Gunnar [Red.] & [Øverland, Arnulf].
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
£ 14.21
£ 18.98 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Aschehoug, Oslo 1949. 98, (4) sidor. Häftad med skyddsomslag. Gott skick.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
£ 16.24
£ 18.98 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Bohusläns museum, Uddevalla 1994. 106, (1) sidor. Förlagsband. 23,5x17,5 cm. Illustrerad. Gott skick. (Skrifter utgivna av Bohusläns museum och Bohusläns hembygdsförbund 48).
Jonsered. Stenåldersboplats, bruksort, kunskapssamhälle.
Overland, Viveka Franck, Anders [Red.] & Berg, Håkan [Foto].
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
£ 16.24
£ 18.98 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Bohusläns museums förlag, Uddevalla 2005. 259 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. 26,5x24 cm. Gott skick.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
£ 18.27
£ 18.98 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Bohusläns museums förlag, Uddevalla 2012. 233 sidor. Förlagets klotband. Illustrerad. Gott skick. ISBN 9789176862438. (Skrifter utgivna av Bohusläns museum och Bohusläns hembygdsförbund 86).

Seller: Centralantikvariatet, Stockholm, SwedenCentralantikvariatet
Contact seller5-star sellerCondition: Used - Very good
£ 20.30
£ 21.57 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Condition: Very Good. Mölnlycke, Länsstyrelsen i Västra Götalands län/ Bohusläns museums förlag, 2016. 4:o. 384 s. Rikt illustrerad. Förlagets klotryggsband. Hardcover / Hardback.
Seller: Antikvariat Faust, Göteborg, SwedenAntikvariat Faust
Contact seller4-star sellerCondition: Used
£ 40.61
£ 18.98 shippingShips from Sweden to U.S.A.Quantity: 1 available
Bohusläns museums förlag, Uddevalla 2007. 263 sidor. Dekorerat klotband. 34x21 cm. Illustrerad. Gott skick. Bidrag av Hans Manneby, Ingemar Rosén, Viveka Overland, Dan Thunman, Lars Rydbom, Victoria Ask, Pelle Stavfeldt, Lena Ekberg, Tomas Wingberg, Richard Francén, Hans Larsson, Mats Tammik, Åsa Holmberg, Kennet Lundin, Göran N…ilson, Ann Strömberg och Agneta Olsson.