Seller: James & Mary Laurie, Booksellers A.B.A.A, Minneapolis, MN, U.S.A.
Hardcover. Condition: Near fine. Dust Jacket Condition: near fine. Bound in the publisher's original quarter cloth and paper covered boards, spine and cover stamped in gilt. Lightly rubbed at the edges and extremities.
Published by Collins 1972, 1972
Seller: Victoria Bookshop, BERE ALSTON, DEVON, United Kingdom
Paperback. Condition: Fair. G+ 1st. Book.
Soft cover. Condition: Very Good. Lund University. 2016. 303+(1)+15 pages. Soft-cover.
20x29 cm. 79 s. Rikt illustrerad. Förlagets illustrerade pappband, stukade och lite trasiga ryggändar.
Klammerhft., mycket fint exemplar. Stockholm, Svenska bokhandlareföreningen, 1973. 8:o. 8 s. Tryckt för utdelning till "bokhandelns vänner". Jan Gehlin (f. 1922) var bl. a. ordförande i Sveriges Författarförbund 1965-82.
93 (1) s. Häftad, ouppskuren.
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Sweden
Förlagsny. / New. Stockholm, (tr. AB Björkmans Eftr.), u.å. 8:o. [8] s. inkl. omslagen. Datum och utställningstider anges på kancellanser som fästs på baksidan, dessutom är två bilder inklistrade i början. Utställningsförteckning, listar 60 verk. Konstnären Nils Gehlin var son till Hugo och Ester Gehlin, bror till författaren Jan Gehlin och gift med konstnären Catharina (Ginga) Nilsson, Vera Nilssons dotter. "Nils Gehlin har i femtio år hört till de intressanta färglyrikerna i vår konst" skrev Thomas Millroth i samband med en uställning på Konstakademien 2008.
Förlagsny. / New. Stockholm, (tr. AB Björkmans Eftr.), [c. 1963]. 8:o. [4] s. Med en svartvit illustration på framsidan. Utställningsförteckning, listar 20 nummer (al fresco, emalj, mosaik, betong). Konstnären Nils Gehlin var son till Hugo och Ester Gehlin, bror till författaren Jan Gehlin och gift med konstnären Catharina (Ginga) Nilsson, Vera Nilssons dotter. "Nils Gehlin har i femtio år hört till de intressanta färglyrikerna i vår konst" skrev Thomas Millroth i samband med en uställning på Konstakademien 2008.
Förlagsny. / New. [Stockholm 1985.] 8:o. [4] s. Med färgbild på framsidan. Utställningsförteckning (16 nummer). Konstnären Nils Gehlin var son till Hugo och Ester Gehlin, bror till författaren Jan Gehlin och gift med konstnären Catharina (Ginga) Nilsson, Vera Nilssons dotter. "Nils Gehlin har i femtio år hört till de intressanta färglyrikerna i vår konst" skrev Thomas Millroth i samband med en uställning på Konstakademien 2008.
Stockholm 1954. 288, (3) sidor, halvklotband, främre omslag medbundet.
Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1993. 678, (2) sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.
Language: German
Published by Freiburg, 1996
Seller: ACADEMIA Antiquariat an der Universität, Freiburg, Germany
Association Member: BOEV
Condition: Gut. Kartoniert. Sehr gut erhalten. Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 74.
195 (1) s. Häftad, delvis ouppskuren. Något nött rygg, fläckade omslag. Förtitelbladet med dedikation från Gehlin till Karl Vennberg.
Hardcover. Condition: As New. Never read, no marks or highlighting in the book. Our copy is hardback, with printed covers, showing light shelf-wear.
Published by Tekno's Facklitteratur 1989., 1989
20x29 cm. 79 s. Rikt illustrerad. Illustrerat förlagsband. Främre pärm med spår efter prislapp.
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Sweden
Nr 95 av 200 numrerade exemplar, signerade av författaren och boktryckaren. Häftad, otryckt vitt omslag, brunt dek. skyddsomslag med guldtryck. Fint skick. Malmö, Percy Printing Press, 1971. Tvär 8:o. [20] sid. Med 8 monterade originalexlibris.
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Sweden
Klammerhft., dek. omslag i färg. Förlagsny. / New. Stockholm, (tr. AB Björkmans Eftr.), 1988. 8:o. [16] s. Genomgående med illustrationer i färg. Utställningskatalog. Konstnären Nils Gehlin var son till Hugo och Ester Gehlin, bror till författaren Jan Gehlin och gift med konstnären Catharina (Ginga) Nilsson, Vera Nilssons dotter. "Nils Gehlin har i femtio år hört till de intressanta färglyrikerna i vår konst" skrev Thomas Millroth i samband med en uställning på Konstakademien 2008.
Stockholm; Bonniers, 1953. Originalupplaga. 19,5x13 cm. 254, (1, 1 blank) s. Häftad med tryckt omslag. Aningen snedläst. Det överdimensionerade omslaget är lätt veckat I nedre marginalen. Främre omslaget med några fläckar samt liten hörnförlust upptill. Dedikation till förläggarna Gerard och Peggy Bonnier: "Kära Peggy o Gerard / denna bok till er med tack för det gångna året. / Er tillgivne Jan".
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Sweden
Nr 8 av 200 numrerade exemplar, signerade av författaren och boktryckaren. Häftad, otryckt vitt omslag, brunt dek. skyddsomslag med guldtryck. Fint skick. Med handskrivet följebrev från boktryckaren till Nils [Nordqvist]. Malmö, Percy Printing Press, 1971. Tvär 8:o. [20] sid. Med 8 monterade originalexlibris.
Klammerhft., omslag tryckta i rött. Nyskick. Ystad 2000. 4:o. 16 s. Illustrerad i färg. Med katalog och Curriculum vitae. Konstnären Nils Gehlin var son till Hugo och Ester Gehlin, bror till författaren Jan Gehlin och gift med konstnären Catharina (Ginga) Nilsson, Vera Nilssons dotter. "Nils Gehlin har i femtio år hört till de intressanta färglyrikerna i vår konst" skrev Thomas Millroth i samband med en uställning på Konstakademien 2008.
Grått förlagsband, gott skick. Proveniens: Bengt Lagerkvist (1926-2013), regissör och manusförfattare, upphovsman till flera serier älskade TV-program om konst i Sveriges Television: Konstalmanackan, Konstverk berättar och Konstpaus. Han var son till Pär och Elaine Lagerkvist, tvillingbror till Ulf. (En liten tryckt etikett längst bak anger proveniensen.) Rimforsa, Almlöfs förlag, 2008. 8:o. 48 s. Rikligt illustrerad i färg. Med katalog. Utgiven med anledning av en uställning på Konstakademien. Nils Gehlin var son till Hugo och Ester Gehlin, bror till författaren Jan Gehlin och gift med konstnären Catharina (Ginga) Nilsson, Vera Nilssons dotter. "Nils Gehlin har i femtio år hört till de intressanta färglyrikerna i vår konst" skrev Thomas Millroth i samband med denna uställning.
Published by Lund University (2016), 2016
ISBN 10: 9187833689 ISBN 13: 9789187833687
Seller: Expatriate Bookshop of Denmark, Svendborg, Denmark
Soft cover. Condition: Very Good. 22x15cm, 303,(15) pages, Lund University, Centre For Theology and Religious Studies doctoral thesis. Full title reads: "Prospects for Theology in Peacebuilding : A Theological Analysis of the Just Peace Concept in the Textual Process Towards an International Ecumenical Peace Declaration, World Council of Churches 2008- 2011".
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Sweden
Dek. förlagsband, pärmarna ytterst lätt smutsade. Gott skick. Helsingborg, Hälsingsborgs konstförening, 1939. 4:o. 27,8 x 21 cm. 32 sid. text (med några inledande dikter av Gehlin illustrerade med 4 inklistrade originalträsnitt) + 40 planscher inkl. några monterade bilder i färg. Jubileumsbok till Hugo Gehlins 50-årsdag den 8 september 1939. Planscherna avbildar bl a träsnitt, målningar, skulpturer, glasmålningar (kyrkfönster) och konsthantverksföremål i tenn, silver och glas av Hugo Gehlin. Tennföremålen tillverkades vid Ystads Metallindustri och glaset på Gullaskrufs glasbruk.
Seller: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Sweden
Råsunda: Handpresstryckeriet, 1918. Nr. 57/150 exemplar. Originalklotband. Några sidor lagerfläckade. Ryggen mörknad och något nött vid huvud. Bandet delvis blekt. 25 x 20,5 cm.[#\81545].
Seller: Brook Bookstore On Demand, Napoli, NA, Italy
Condition: new. Questo è un articolo print on demand.
Seller: Revaluation Books, Exeter, United Kingdom
Hardcover. Condition: Brand New. 256 pages. 9.25x6.25x0.75 inches. In Stock. This item is printed on demand.