Language: Swedish
Published by Bokförlaget Atlantis, 2015
ISBN 10: 9173537985 ISBN 13: 9789173537988
Seller: Pangloss antikvariat & text., Visby, Sweden
Soft cover. Condition: Very Good. Atlantis, 2015. Pocket. Lättare läsrand i ryggen, i övrigt mycket gott antikvariskt skick. 404, [1] s. ISBN 978-91-7353-798-8.
imo. Condition: Fine.
Published by Atlantis, 2013
Seller: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Sweden
imo. Condition: As New.
Published by Uppsala : Almquist & Wiksells , 1943, 1943
Seller: Wissenschaftliches Antiquariat Köln Dr. Sebastian Peters UG, Köln, Germany
Condition: 4. 282 S., 16 Taf. : Ill., graph. Darst., Kt., 28 cm, Bibliotheksexemplar, Rücken beschädigt, Inhalt gut erhalten. Sprache: Schwedisch.
Condition: As New. Unread book in perfect condition.
inb. Condition: As New.
Paperback. Condition: Very Good. Ex-library paperback in very nice condition with the usual markings and attachments.
Language: Swedish
ISBN 10: 9188040828 ISBN 13: 9789188040824
Seller: Pangloss antikvariat & text., Visby, Sweden
Hardcover. Condition: Fine. Dust Jacket Condition: Near Fine. Prins Eugens Waldemarsudde, 2005. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. 255, [1] s. Illustrerad, delvis i färg.
Published by [ENGLISH: - - - A volume of texts about Waldemarsudde in Stockholm, the palacial home of Prince Eugen (1865-1947), youngest son of King Oscar II and Queen Sophia. The prince showed early artistic promise which would later result in a life-long commitment to the arts, both as artist and collector. After his death Waldemarsudde and his collections were bequeathed to the Swedish state. The art collections include some 3,200 works by the prince himself, and some 3,500 works by almost 450 (primarily Swedish) artists. Since 1948 Waldemarsudde has been open to the public as a museum, the present volume i. a. gives a list of all the art exhibitions shown there 1948-2005. Publisher's boards, pictorial dustjacket, very fine.], 2005
Seller: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Sweden
Förlagsband, dek. skyddsomslag. Gott skick. Stockholm, Waldemarsudde, 2005. 8:o. 258 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Innehåll: "En friplats att tänka och tala fritt" av Hans Henrik Brummer, "Allkonstverket Waldemarsudde" av Margareta Källström, "Blomster och bergsknallar" av Marina Rydberg, "Ett hem för de sköna konsterna" av Christina G. Wistman, "Ingenting är så stimulerande som fester" av Beata Arnborg, "Konstbildning i skiftande väderlek" av Hans Henrik Brummer, "En bredd som går på djupet" av Beata Arnborg, "En ledande forskningsinstitution" av Thomas Björk, "Historik över Waldemarsudde" av Anna Meister. Med noter, en förteckning över utställningar på Waldemarsudde 1948-2005, litteratur i urval, personindex, författarpresentationer, förteckning över överintendenter och styrelseorföranden.
Seller: Ria Christie Collections, Uxbridge, United Kingdom
£ 50.80
Quantity: Over 20 available
Add to basketCondition: New. In.
Condition: New.
1946. 8 sidor, häftad. Särtryck ur tidskriften Skogen. Illustrerad.
Condition: New. pp. 364.
Seller: GreatBookPricesUK, Woodford Green, United Kingdom
Condition: New.
Condition: New. pp. 364 49:B&W 6.14 x 9.21 in or 234 x 156 mm (Royal 8vo) Perfect Bound on White w/Gloss Lam.
Seller: GreatBookPricesUK, Woodford Green, United Kingdom
Condition: As New. Unread book in perfect condition.
Condition: New. pp. 364.
Published by Bokförlaget Svensk Natur 1951, 1951
Seller: Antiquariat Walter Nowak, Göttingen, Germany
geringe äußere Gebrauchsspuren. Gewicht in Gramm: 550.
Göteborg 1957. Pp. 125-157. (Meddelanden från Göteborgs Botaniska Trädgård Vol. XXI:3).
Published by Fin dedikation till Werner Aspenström där han tackar för fin dikt på sidoan 27 Werner Aspenström, 1992
Förlag H G Arnborg, Gråbo 1992. NEEDS EDITING Bunden i förlagets klotband med skyddsomslag. 272 sidor Gott skick, lagad reva på skyddsomslaget.
224 s. Illustrerad. Dekorerat förlagsband. Berättelsen om Agnhammars kvinnor är fylld av glädje, dramatik, upptåg och sorg. Marie Louise Matton, bokens huvudperson, var en av fyra döttrar som växte upp på Agnhammar. Här lade familjen grunden till sin livsfilosofi som hyllade kunskap, kultur och generositet. Familjens begåvade döttrar var omskrivna i dåtidens press. Den yngsta, pianisten Marie Louise, övertog gården tillsammans med sin man. Tillsammans fick de sex barn varav fem döttrar. De förvaltade arvet framgångsrikt. Marie Louise, familjens humanistiska matriark, blev en känd företrädare för den värmländska herrgårdstraditionen.
Seminarium för kultur och miljö, Mölnlycke 144 sidor, häftad. 20,5x19 cm. Illustrerad.
Seminarium för kultur och miljö, Mölnlycke 144 sidor, klotband. 20,5x19 cm. Illustrerad. Namnteckningar. Gott skick.
404, (2) s. Illustrerad Förlagsband med skyddsomslag.
Andra upplagan. 303, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Med dedikation från en av författarna.
Taschenbuch. Condition: Neu. Druck auf Anfrage Neuware - Printed after ordering - This book constitutes the refereed proceedings of the 6th Scandinavian Workshop on Algorithm Theory, SWAT'98, held in Stockholm, Sweden, in July 1998.The volume presents 28 revised full papers selected from 56 submissions; also included are three invited contributions. The papers present original research on algorithms and data structures in various areas including computational geometry, parallel and distributed systems, graph theory, approximation, computational biology, queueing, Voronoi diagrams, and combinatorics in general.
Taschenbuch. Condition: Neu. Algorithm Theory - SWAT'98 | 6th Scandinavian Workshop on Algorithm Theory, Stockholm, Sweden, July 8-10, 1998, Proceedings | Stefan Arnborg (u. a.) | Taschenbuch | x | Englisch | 1998 | Springer | EAN 9783540646822 | Verantwortliche Person für die EU: Springer Verlag GmbH, Tiergartenstr. 17, 69121 Heidelberg, juergen[dot]hartmann[at]springer[dot]com | Anbieter: preigu.
HG Arnborg Gråbo 1996. NEEDS EDITING Bunden i förlagets klotband med skyddsomslag. 314 sidor Gott skick.
Published by Uppsala & Stockholm 1943. 1943, 1943
282 s. + 8 planschblad. Häftad. Ouppskuren. (Norrländskt handbibliotek 14).
Bokförlaget Svensk Natur, Stockholm 1951. 471, (2) sidor, häftad. 27x19,5 cm. Något nött omslag.