Condition: Good +. Location:1612 82 pp. 1612.
Language: Swedish
Published by Kongl. Tryckeriet (printer), Stockholm, 1777
Seller: Gurra's Books, Hemse, Sweden
Hardcover. Condition: Fair. Cover worn, esp edges, w very bumped corners. Sticker and owner's names on fpd. Underlining in tp. Pages slightly foxed and creased but reasonably clean. Quite a few underlinings. (iv) + 241 + ((i) pp. 8vo. 246 pp. Swedish.
Language: Swedish
Published by British Library, Historical Print Editions, 2012
ISBN 10: 1249021499 ISBN 13: 9781249021490
Seller: Ria Christie Collections, Uxbridge, United Kingdom
£ 31.57
Quantity: Over 20 available
Add to basketCondition: New. In.
Published by Stockholm, Joh. Georg Lange 1779 1779, 1779
36 s. Häftad, tagen ur band.
Stockholm; tryckt hos Direct. Lars Salvius, 1772. 8:o [19x12 cm]. 40 s. Monerad titelbladsvinjett. Senare enkelt klotband med förgylld titel pċ främre pärm. Exlibris för Albin P. Hjörlitz. Svaga fläckar pċ s. 4-6. Fint exemplar.
Published by Stockholm, Lars Salvius 1772 1772, 1772
44 s. Oskuren, utan omslag. Ägarstämpel pċ titelsidan.
Condition: Very Good. Stockholm, hos Joh. Georg Lange, 1779. 8:o. 36 s. Titelbladet med inklistrad grav. vinjett. Liten reva i nedre hörnet. Tagen ur band, röda snitt. Henning Adolph Gyllenborg (1713-1775), hattpolitiker och riksrċd. Han tycks ha saknat politisk originalitet, men ha varit en tämligen framgċngsrik kappvändare. Invald i KVA 1752. Anders Schönberg (1737-1811), rikshistoriograf 1761 och riksheraldiker 1773. Han var djupt engegerad i svensk politik och anses ha formulerat 1766 ċrs tryckfrihetslag och gett impulser till flera viktiga konstitutionella reformer. Av hans författarskap, som spände frċn nationalekonomiska och politiska till filosofiska och historiska skrifter, är det ?Historiska bref om svenska regeringssättet?, 1777-78, som haft störst betydelse. Invald i KVA 1767 och en av dess flitigaste minnestalare. Softcover / Paperback.
Första delen (Ny upplaga). Utgifna av Adolf Iwar Arvidsson. Stockholm, Norstedts, 1849. xl,337,(1) s. Trċdhäftad oskuren i tryckt gult originalomslag. Nċgra blad med liten skada i yttersta marginalen. Omslaget med fläck vid nedre hörn pċ framsidan. 22 x 13,5 cm.*Ytterligare tvċ delar utkom.[#\138998].
94, (2) (blank) s. Häftat och oskuret exemplar utan omslag.
Condition: Very Good. Stockholm, hos Lars Salvius, 1771. 8:o. (4),+ 62 s.+ (blankt blad).Titelbladet med grav. vinjett. Tagen ur band, sprängda snitt. Liten röd fläck pċ sista sidan. Lindroth I:1. Äreminnet tillkom sedan ?en man, som ej ville blifva nämnd? (Carl Fredrik Scheffer har det visat sig) donerat en guldmedalj om 50 dukaters vikt som belöning till det bästa äreminnet över Lantingshausen, som inte ens var akademiens ledamot. Av de tre inlämnarna var det Edvard Gyldenstolpe, som rodde hem medaljen. Jakob Albrekt von Lantingshausen (1699-1769) var militär, deltog redan som 17-ċring i Karl XII:s norska fälttċg. 1723-46 befann han sig i fransk krigstjänst och ċtervände sedan till Sverige, där han ägnade sig ċt politik för hattarna tills han fick ansvaret för pommerska kriget 1757, varefter han sade upp sig frċn militär tjänst. Som bċde militär och civil administratör ansċgs han oegennyttig och myckert duglig. Anders Schönberg (1737-1811), rikshistoriograf 1761 och riksheraldiker 1773. Ett flertal av akademiens ċminnelsetal är avhans penna. Av hans författarskap, som spände frċn nationalekonomiska och politiska till filosofiska och historiska skrifter, är det ?Historiska bref om svenska regeringssättet?, 1777-78, som haft störst betydelse. Invald i KVA 1767. Softcover / Paperback.
Condition: Very Good. Stockholm, hos P. A. Norstedt & Söner, 1829. 8:o. (2),+ 76 s. Häftad och oskuren, med pappersryggremsa. Första upplagan trycktes 1791 hos Anders Zetterberg. Carl Fredric Scheffer (1715-1786), diplomat, riksrċd. Engagerad i ekonomiska frċgor intog han fysiokratismens stċndpunkter gentemot den förhärskande merkantilismen. Hans presidietal (2:a kvartalet 1755) var en hyllning till Gustav III, som just efterträtt Adolf Fredrik. Invald i KVA 1753. Anders Schönberg (1737-1811), rikshistoriograf 1761 och riksheraldiker 1773. Han var djupt engegerad i svensk politik och anses ha formulerat 1766 ċrs tryckfrihetslag och gett impulser till flera viktiga konstitutionella reformer. Av hans författarskap, som spände sig frċn nationalekonomiska och politiska till filosofiska och historiska skrifter, är det ?Historiska bref om svenska regeringssättet?, 1777-78, som haft störst betydelse. Invald i KVA 1767. Softcover / Paperback.
Condition: Very Good. Stockholm, hos Lars Salvius, 1771. 8:o. (4),+ 62 s.+ (blankt blad). Titelbladet med grav. vinjett. Tagen ur band, röda snitt. Lindroth I:1. Äreminnet tillkom sedan ?en man, som ej ville blifva nämnd? (Carl Fredrik Scheffer har det visat sig) donerat en guldmedalj om 50 dukaters vikt som belöning till det bästa äreminnet över Lantingshausen, som inte ens var akademiens ledamot. Av de tre inlämnarna var det Edvard Gyldenstolpe, som rodde hem medaljen. Jakob Albrekt von Lantingshausen (1699-1769) var militär, deltog redan som 17-ċring i Karl XII:s norska fälttċg. 1723-46 befann han sig i fransk krigstjänst och ċtervände sedan till Sverige, där han ägnade sig ċt politik för hattarna tills han fick ansvaret för pommerska kriget 1757, varefter han sade upp sig frċn militär tjänst. Som bċde militär och civil administratör ansċgs han oegennyttig och myckert duglig. Anders Schönberg (1737-1811), rikshistoriograf 1761 och riksheraldiker 1773. Ett flertal av akademiens ċminnelsetal är av hans penna. Av hans författarskap, som spände frċn nationalekonomiska och politiska till filosofiska och historiska skrifter, är det ?Historiska bref om svenska regeringssättet?, 1777-78, som haft störst betydelse. Invald i KVA 1767. Softcover / Paperback.
Condition: Very Good. Stockholm, hos Lars Salvius, 1772. 8:o. 40 s. Titelbladet med inklistrad grav. vinjett. Smċ fläckar överst vid hörnet de sista fyra sidorna. Tagen ur band. Oskuren. Carl Fredric Piper (1700-1770), president i kammarkollegium. Invald i KVA 1746. Anders Schönberg (1737-1811), rikshistoriograf 1761 och riksheraldiker 1773. Han var djupt engegerad i svensk politik och anses ha formulerat 1766 ċrs tryckfrihetslag och gett impulser till flera viktiga konstitutionella reformer. Av hans författarskap, som spände frċn nationalekonomiska och politiska till filosofiska och historiska skrifter, är det ?Historiska bref om svenska regeringssättet?, 1777-78, som haft störst betydelse. Invald i KVA 1767. Softcover / Paperback.
Condition: Very Good. Stockholm, hos Joh. Pehr Lindh, 1796. 8:o. (2),+ 93 s. Titelbladet med grav. vinjett. Oskuren i nċgot nött samtida grċpappersomslag, med svartstämpel (?), ?34? framtill. Carl Gustaf Conrad Erik Lewnhaupts rödstämpel och annans svartstämpel. Den flitige Schönbergs sista ċminnelsetal i KVA. Carl Sparre (1723-1791), riksrċd. Invald i KVA 1774. Anders Schönberg (1737-1811), rikshistoriograf 1761 och riksheraldiker 1773. Han var djupt engegerad i svensk politik och anses ha formulerat 1766 ċrs tryckfrihetslag och gett impulser till flera viktiga konstitutionella reformer. Av hans författarskap, som spände sig frċn nationalekonomiska och politiska till filosofiska och historiska skrifter, är det ?Historiska bref om svenska regeringssättet?, 1777-78, som haft störst betydelse. Invald i KVA 1767. Softcover / Paperback.
Condition: Very Good. Stockholm, Lars Salvius, 1774. 8:o. 43 s. Tagen ur band, med vit ryggremsa. Titelbladet med inklistrad grav. vinjett. Endast nċgon enstaka smċfläck. Jacob von Eggers (1704-1773), överste i sachsisk tjänst. Frċn tid till annan hade han höga befattningar inom den svenska fortifikationen och hyste stort vetenskapligt intresse. Invald i KVA 1751 som utländsk ledamot, ?men med det eftertryckeliga förbehċll, att han med aldra första som mögeligt är skall sċsom född Svensk, fastän nu i utrikes tjänst stadd, fċ sit rum bland de inhemska? Anders Schönberg (1737-1811), rikshistoriograf 1761 och riksheraldiker 1773. Han var djupt engegerad i svensk politik och anses ha formulerat 1766 ċrs tryckfrihetslag och gett impulser till flera viktiga konstitutionella reformer. Av hans författarskap, som spände frċn nationalekonomiska och politiska till filosofiska och historiska skrifter, är det ?Historiska bref om svenska regeringssättet?, 1777-78, som haft den största betydelsen. Invald i KVA 1767 och en av dess flitigaste minnestalare. Softcover / Paperback.
Condition: Very Good. Stockholm, Kongl. tryckeriet, 1777-78. 8:o. (6),+ 241,+ (1); 302 s. Genomgċende med fläckar och lagerfläckar. Bläckfläck pċ sid. 170 i andra delen. Häftade i samtida gröna pappband, ryggarna nċgot blekta med handskrivna titeletiketter, liten skada pċ ryggen till del 3. Tvċ volymer. Äldre namnteckning i bläck i bċda banden, det andra med L. F. Rääfs exlibris. Setterwall 466. Ċhlén 17:281. Allt som utkom av den anonymt utgivna första upplagan, dċ den första flocken förbjöds av Gustav III. Även tryckningen av 3:e delen fick avbrytas, p.g.a. kungens missnöje med dess frisinnade idéer. En ny komplett upplaga med alla tre delarna utgavs av A. I. Arwidsson 1849-51 under titeln ?Historiska bref .? Anders Schönberg (1737-1811) var rikshistoriograf och politiskt och konstitutionellt engagerad och anses vara en av dem som formulerade 1766-ċrs tryckfrihetslag. Han var även en av Vetenskapsakademiens flitigaste minnestalare. Hardcover / Hardback.
Johan Georg Lange, Stockholm 1776. 39 sidor. Häftad. Gott skick.
Condition: Very Good. Stockholm, hos Lars Salvius, 1764. 8:o. 94,+ (2, blanka) s. Genomgċende smal fuktrand i övre hörnet. Senare pappersomslag med handskriven titeletikett. Anders Schönberg (1737-1811) började en ämbetsmannabana, som avbröts till lika delar p. g. a. ohälsa som av intressen för andra sysslor. Utnämnd till rikshistoriograf 1761 och riksheraldiker 1773. Han var djupt engegerad i svensk politik och anses ha formulerat 1766 ċrs tryckfrihetslag och gett impulser till flera viktiga konstitutionella reformer. Av hans författarskap, som spände frċn nationalekonomiska och politiska till filosofiska och historiska skrifter, är det ?Historiska bref om svenska regeringssättet?, 1777-78 (avbruten) -komplett först i andra upplagan, 1849-51 -som haft störst betydelse. Softcover / Paperback.
Publication Date: 2025
Seller: True World of Books, Delhi, India
LeatherBound. Condition: New. BOOKS ARE EXEMPT FROM IMPORT DUTIES AND TARIFFS; NO EXTRA CHARGES APPLY. LeatherBound edition. Condition: New. Reprinted from 1851 edition. Leather Binding on Spine and Corners with Golden leaf printing on spine. Bound in genuine leather with Satin ribbon page markers and Spine with raised gilt bands. A perfect gift for your loved ones. Pages: 377 NO changes have been made to the original text. This is NOT a retyped or an ocr'd reprint. Illustrations, Index, if any, are included in black and white. Each page is checked manually before printing. As this print on demand book is reprinted from a very old book, there could be some missing or flawed pages, but we always try to make the book as complete as possible. Fold-outs, if any, are not part of the book. If the original book was published in multiple volumes then this reprint is of only one volume, not the whole set. Sewing binding for longer life, where the book block is actually sewn (smythe sewn/section sewn) with thread before binding which results in a more durable type of binding. Pages: 377.
Publication Date: 2025
Seller: True World of Books, Delhi, India
LeatherBound. Condition: New. BOOKS ARE EXEMPT FROM IMPORT DUTIES AND TARIFFS; NO EXTRA CHARGES APPLY. LeatherBound edition. Condition: New. Reprinted from 1850 edition. Leather Binding on Spine and Corners with Golden leaf printing on spine. Bound in genuine leather with Satin ribbon page markers and Spine with raised gilt bands. A perfect gift for your loved ones. Pages: 433 NO changes have been made to the original text. This is NOT a retyped or an ocr'd reprint. Illustrations, Index, if any, are included in black and white. Each page is checked manually before printing. As this print on demand book is reprinted from a very old book, there could be some missing or flawed pages, but we always try to make the book as complete as possible. Fold-outs, if any, are not part of the book. If the original book was published in multiple volumes then this reprint is of only one volume, not the whole set. Sewing binding for longer life, where the book block is actually sewn (smythe sewn/section sewn) with thread before binding which results in a more durable type of binding. Pages: 433.
Publication Date: 2025
Seller: True World of Books, Delhi, India
LeatherBound. Condition: New. BOOKS ARE EXEMPT FROM IMPORT DUTIES AND TARIFFS; NO EXTRA CHARGES APPLY. LeatherBound edition. Condition: New. Reprinted from 1850 edition. Leather Binding on Spine and Corners with Golden leaf printing on spine. Bound in genuine leather with Satin ribbon page markers and Spine with raised gilt bands. A perfect gift for your loved ones. Pages: 437 NO changes have been made to the original text. This is NOT a retyped or an ocr'd reprint. Illustrations, Index, if any, are included in black and white. Each page is checked manually before printing. As this print on demand book is reprinted from a very old book, there could be some missing or flawed pages, but we always try to make the book as complete as possible. Fold-outs, if any, are not part of the book. If the original book was published in multiple volumes then this reprint is of only one volume, not the whole set. Sewing binding for longer life, where the book block is actually sewn (smythe sewn/section sewn) with thread before binding which results in a more durable type of binding. Pages: 437.
Publication Date: 2025
Seller: True World of Books, Delhi, India
LeatherBound. Condition: New. BOOKS ARE EXEMPT FROM IMPORT DUTIES AND TARIFFS; NO EXTRA CHARGES APPLY. LeatherBound edition. Condition: New. Reprinted from 1849 edition. Leather Binding on Spine and Corners with Golden leaf printing on spine. Bound in genuine leather with Satin ribbon page markers and Spine with raised gilt bands. A perfect gift for your loved ones. Pages: 389 NO changes have been made to the original text. This is NOT a retyped or an ocr'd reprint. Illustrations, Index, if any, are included in black and white. Each page is checked manually before printing. As this print on demand book is reprinted from a very old book, there could be some missing or flawed pages, but we always try to make the book as complete as possible. Fold-outs, if any, are not part of the book. If the original book was published in multiple volumes then this reprint is of only one volume, not the whole set. Sewing binding for longer life, where the book block is actually sewn (smythe sewn/section sewn) with thread before binding which results in a more durable type of binding. Pages: 389.
Publication Date: 2025
Seller: True World of Books, Delhi, India
LeatherBound. Condition: New. BOOKS ARE EXEMPT FROM IMPORT DUTIES AND TARIFFS; NO EXTRA CHARGES APPLY. LeatherBound edition. Condition: New. Reprinted from 1849 edition. Leather Binding on Spine and Corners with Golden leaf printing on spine. Bound in genuine leather with Satin ribbon page markers and Spine with raised gilt bands. A perfect gift for your loved ones. Pages: 391 NO changes have been made to the original text. This is NOT a retyped or an ocr'd reprint. Illustrations, Index, if any, are included in black and white. Each page is checked manually before printing. As this print on demand book is reprinted from a very old book, there could be some missing or flawed pages, but we always try to make the book as complete as possible. Fold-outs, if any, are not part of the book. If the original book was published in multiple volumes then this reprint is of only one volume, not the whole set. Sewing binding for longer life, where the book block is actually sewn (smythe sewn/section sewn) with thread before binding which results in a more durable type of binding. Pages: 391.
Condition: Very Good. Stockholm, P. A. Norstedt & söner, 1849-51. 8:o. XL,+ 337,+ (1); (2),+ 419,+ (1); (2),+ 362 s. Lagerfläckig och enstaka fläckar. Blyertsanteckningar och markeringar, i tredje delen även med rödkrita samt med ilagda anteckningslappar. Nċgot nötta samtida svarta hfrbd, guldornerade ryggar med upphöjda bind, gröna marmorerade pärmpapper och snitt. Namnteckning, sannolikt Gunnar Kjellin. Setterwall 466. Andra men första kompletta upplagan av Schönbergs brev om det svenska regeringssättet. Av den första anonymt utgivna upplagan utkom ċren 1777-78 endast 2-3 delen. Tryckningen av den första delen förbjöds av Gustav III och vven tryckningen av den tredje delen fick avbrytas p.g.a. kungens missnöje med dess frisinnade idéer. Brev 1-12 som stoppades vid den första tryckningen ċterfanns aldrig bland Schönbergs kvarlċtenskap sċ även denna nya utgċva börjar med brev 13. Den innehċller dock även brev 23-32, vilka inte utgavs i den första upplagan. Anders Schönberg (1737-1811) var rikshistoriograf och politiskt och konstitutionellt engagerad och anses vara en av dem som formulerade 1766-ċrs tryckrihetsförorning. Hardcover / Hardback.
Language: Swedish
Publication Date: 2025
Seller: S N Books World, Delhi, India
Leatherbound. Condition: NEW. BOOKS ARE EXEMPT FROM IMPORT DUTIES AND TARIFFS; NO EXTRA CHARGES APPLY. Leatherbound edition. Condition: New. Leather Binding on Spine and Corners with Golden leaf printing on spine. Bound in genuine leather with Satin ribbon page markers and Spine with raised gilt bands. Pages: 380. A perfect gift for your loved ones. Reprinted from 1851 edition. NO changes have been made to the original text. This is NOT a retyped or an ocr'd reprint. Illustrations, Index, if any, are included in black and white. Each page is checked manually before printing. As this print on demand book is reprinted from a very old book, there could be some missing or flawed pages, but we always try to make the book as complete as possible. Fold-outs, if any, are not part of the book. If the original book was published in multiple volumes then this reprint is of only one volume, not the whole set. IF YOU WISH TO ORDER PARTICULAR VOLUME OR ALL THE VOLUMES YOU CAN CONTACT US. Resized as per current standards. Sewing binding for longer life, where the book block is actually sewn (smythe sewn/section sewn) with thread before binding which results in a more durable type of binding. Volume 3 Language: Swedish Pages: 380 Volume 3.
Language: Swedish
Publication Date: 2025
Seller: S N Books World, Delhi, India
Leatherbound. Condition: NEW. BOOKS ARE EXEMPT FROM IMPORT DUTIES AND TARIFFS; NO EXTRA CHARGES APPLY. Leatherbound edition. Condition: New. Leather Binding on Spine and Corners with Golden leaf printing on spine. Bound in genuine leather with Satin ribbon page markers and Spine with raised gilt bands. Pages: 438. A perfect gift for your loved ones. Reprinted from 1851 edition. NO changes have been made to the original text. This is NOT a retyped or an ocr'd reprint. Illustrations, Index, if any, are included in black and white. Each page is checked manually before printing. As this print on demand book is reprinted from a very old book, there could be some missing or flawed pages, but we always try to make the book as complete as possible. Fold-outs, if any, are not part of the book. If the original book was published in multiple volumes then this reprint is of only one volume, not the whole set. IF YOU WISH TO ORDER PARTICULAR VOLUME OR ALL THE VOLUMES YOU CAN CONTACT US. Resized as per current standards. Sewing binding for longer life, where the book block is actually sewn (smythe sewn/section sewn) with thread before binding which results in a more durable type of binding. Volume 2 Language: Swedish Pages: 438 Volume 2.
Language: Swedish
Publication Date: 2025
Seller: S N Books World, Delhi, India
Leatherbound. Condition: NEW. BOOKS ARE EXEMPT FROM IMPORT DUTIES AND TARIFFS; NO EXTRA CHARGES APPLY. Leatherbound edition. Condition: New. Leather Binding on Spine and Corners with Golden leaf printing on spine. Bound in genuine leather with Satin ribbon page markers and Spine with raised gilt bands. Pages: 392. A perfect gift for your loved ones. Reprinted from 1851 edition. NO changes have been made to the original text. This is NOT a retyped or an ocr'd reprint. Illustrations, Index, if any, are included in black and white. Each page is checked manually before printing. As this print on demand book is reprinted from a very old book, there could be some missing or flawed pages, but we always try to make the book as complete as possible. Fold-outs, if any, are not part of the book. If the original book was published in multiple volumes then this reprint is of only one volume, not the whole set. IF YOU WISH TO ORDER PARTICULAR VOLUME OR ALL THE VOLUMES YOU CAN CONTACT US. Resized as per current standards. Sewing binding for longer life, where the book block is actually sewn (smythe sewn/section sewn) with thread before binding which results in a more durable type of binding. Volume 1 Language: Swedish Pages: 392 Volume 1.
Condition: Very Good. Stockholm, P. A. Norstedt & söner, 1849-51. 8:o. XL,+ 337,+ (1); (2),+ 419,+ (1); (2),+ 362 s. Nċgot nötta samtida hfrbd, guldornerade ryggar, blindpressade klotpärmar och varckert marmorerade snitt. Tre volymer. Med G. Wennbergs exlibris och med äldre namnteckning. Setterwall 466. Andra, men första kompletta, upplagan av Schönbergs brev om det svenska regeringssättet. Av den första anonymt utgivna upplagan utkom endast 2-3 delen 1777-78. Tryckningen av den första delen förbjöds av Gustav III. Även tryckningen av den 3:e delen fick avbrytas p.g.a. kungens missnöje med dess frisinnade idéer. Brev 1-12 som stoppades vid den första tryckningen ċterfanns aldrig bland Schönbergs kvarlċtensakp, sċ även denna utgċva börjar med brev 13. Denna andra utgċva innehċller dock även brev 23-32, vilka inte utgavs i den första upplagan. Anders Schönberg (1737-1811) var rikshistoriograf och politiskt och konstitutionellt engagerad och anses vara en av dem som formulerade 1766-ċrs. Hardcover / Hardback.
Language: Swedish
Published by British Library, Historical Print Editions, 2012
ISBN 10: 1249021499 ISBN 13: 9781249021490
Seller: PBShop.store US, Wood Dale, IL, U.S.A.
PAP. Condition: New. New Book. Shipped from UK. THIS BOOK IS PRINTED ON DEMAND. Established seller since 2000.
Language: Swedish
Published by British Library, Historical Print Editions, 2012
ISBN 10: 1249021499 ISBN 13: 9781249021490
Seller: PBShop.store UK, Fairford, GLOS, United Kingdom
£ 31.76
Quantity: Over 20 available
Add to basketPAP. Condition: New. New Book. Delivered from our UK warehouse in 4 to 14 business days. THIS BOOK IS PRINTED ON DEMAND. Established seller since 2000.